Na ochranu hnízd čejek chocholatých přispělo 42 dárců

Úvodní stránka/Aktuality, Nezařazené/Na ochranu hnízd čejek chocholatých přispělo 42 dárců

Každý rok zahynou na našich polích stovky mláďat čejky chocholaté. Hnízda i vajíčka jsou nenápadná a před zemědělskými stroji je ochrání pouze jasné označení. Záchranná stanice pro živočichy Vlašim na konci února vyhlásila sbírku na získání prostředků na jejich ochranu. Podařilo se vybrat téměř 28 000 Kč od 42 dárců.

Díky podpoře veřejnosti dostane letos šanci na život v přírodě více mláďat čejek chocholatých. Čtyřicet dva lidí se zapojilo do projektu a přispělo na pokrytí nákladů spojených s mapováním čejek a jejich ochranou na polích. „Moc si vážíme podpory tolika dárců, takové zapojení veřejnosti jsme opravdu nečekali,“ říká vedoucí záchranné stanice Alena Konvalinová a dodává, „celkem se vybralo 27 710 Kč a z nich zaplatíme především práci našich externích ornitologů a pohonné hmoty.“

Na ochranu hnízd čejky chocholaté získávala finanční prostředky vlašimská záchranná stanice pravidelně od Ministerstva životního prostředí, letos však na dotaci nedosáhla. „To, že letos projekt nevyšel, nás neodradilo. Čejky chráníme už několik let a rozhodně jsme chtěli pokračovat. Činnost naší záchranné stanice má celou řadu příznivců a věřili jsme, že nás v tom veřejnost nenechá,“ vysvětluje Konvalinová.

Čejky patří mezi naše nejzajímavější a také nejohroženější ptáky. Jen za posledních dvacet let jejich početnost poklesla o neuvěřitelných 70 %. Z některých oblastí Česka zcela vymizely. Hnízda čejek chocholatých ohrožují jarní zemědělské práce na polích, kde tento druh často hnízdí, neboť ubyly hnízdní příležitosti na březích rybníků a vlhké louky. Pokud se zemědělci včas nedozví, že na jejich polích čejka hnízdí, dochází k jejich neúmyslnému zničení. „Rádi bychom do mapování čejek zapojili i veřejnost a požádali je o hlášení výskytu na Podblanicku na pohotovostní telefon záchranné stanice 777800460 nebo na mejl alena.konvalinova@csop.cz,“ doplňuje Konvalinová.

2021-04-23T16:14:27+02:009. 04. 2021|
Přejít nahoru