Co chytneš v obilí?

Úvodní stránka/Aktuality, Poradna/Co chytneš v obilí?

7. 6. 2019

Ne všichni větší ptáci kroužící nad polem jsou káně lesní. Jistě jste tak už někdy nevědomky pozorovali dravce výstižně pojmenované moták.  Ochraně jednoho druhu motáka se prakticky věnují například v Záchranné stanici pro zvířata ve Vlašimi.

Od konce jara a v průběhu léta se mimo jiné soustředíme také na ochranu hnízd motáka lužního. Tento dravec patří mezi zákonem zvláště chráněné druhy zvířat a právě díky ochraně hnízd jejich početnost v naší krajině postupně stoupá,“ informuje Ing. Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim.

Moták lužní je menší a útlejší než káně lesní. Samci jsou shora tmavě šedí, samice hnědé. Zimují v Africe, odkud se k nám na jaře vrací, aby zde hnízdili a vyvedli mladé. Tito dravci však nehnízdí na stromech, ale na zemi. A z tohoto důvodu ptáčatům hrozí velké nebezpečí.

„Motáci lužní hnízdí často na loukách a na polích v obilí. Při sečích a žních tak hrozí mláďatům smrtelné zranění zemědělskou technikou,“ popisuje pan Švingr

Proto vlašimská Záchranná stanice realizuje projekt zaměřený na ochranu hnízd motáka lužního, který je financován programem Ministerstva životního prostředí ČR na podporu projektů nestátních neziskových organizací.

„V terénu vyhledáváme hnízda procházením vhodných biotopů a pozorováním motáků v letu. Nalezená hnízda hlásíme majitelům pozemků a na základě domluvy s nimi pak dále nalezená hnízda vyznačujeme anebo oplocujeme pletivem, aby nedošlo k jejich vysekání, “ vysvětluje Petr Švingr.

Pokud víte o hnízdišti motáka lužního na Podblanicku nebo je často vídáte létat nad určitou lokalitou, můžete to vlašimským ochranářům nahlásit a s mapováním hnízd tak pomoci.

Foto1: Hnízdo motáka lužního s mláďaty. (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův

Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: Ochrana hnízd čejky chocholaté a motáka lužního na Podblanicku

Podpora MŽP projektů NNO pro rok 2019

2020-01-14T13:16:29+01:00
Přejít nahoru