Čolek v prosinci?

I obojživelníci nebo plazi se občas dostanou do nouze a potřebují pomoc záchranné stanice. Jsou to ale častější pacienti spíše v letním období, kdy čas od času vyjíždíme převážně k hadům. O to větší bylo pro nás překvapení, když jsme na konci prosince obdrželi telefonát ohledně obojživelníka. Všichni obojživelníci i plazi totiž v zimě zimují. Většinou vyhledávají místa, kde je stálá teplota nad bodem mrazu, a tam zimu ve strnulosti přečkávají. Tento čolek velký se ale záhadně objevil ve stájích Favory v obci Benice. Naštěstí si čolka, který byl zcela probuzený všimli zaměstnanci při odklízení mokré slámy z dlouho nepoužívaného boxu, kam natekla voda a ihned se obrátili na náš pohotovostní telefon.

Čolek velký patří k největším čolkům v Evropě, dorůstá délky kolem 15 cm a je zařazen v červeném seznamu jako ohrožený druh.

A jaký bude jeho osud? Čolka si vzal na starost hlavní ošetřovatel Jaroslav Svačina, který mu zajistí podmínky na přezimování. Pokud vše proběhne hladce, tak ho na jaře vypustíme na příhodné místo s výskytem dalších čolků velkých, aby měl možnost se rozmnožit.

 

 

 

 

Text a foto: Barbora Vencová

2021-01-14T14:57:22+01:0014. 01. 2021|
Přejít nahoru