Jihoamerický bobr

Úvodní stránka/Aktuality/Jihoamerický bobr

12.04.2017

Již několik dní pečují v Záchranné stanici pro živočichy ve Vlašimi o méně častého, avšak nikterak neobvyklého pacienta. Lidé si toto zvíře často pletou s bobrem evropským a jsou nadšení z přímého setkání. Avšak není bobr jako bobr. Tento, nazývaný občas bobrem jihoamerickým, je vlastně nutrie říční, která do naší přírody vůbec nepatří.

„Nutrii jsme odchytávali v neděli 9. dubna nedaleko Ondřejova. Našel ji cyklista, jak leží kousek vedle silnice a neutíkala před ním. Volal nám, že tam je vydra nebo bobr,“ popisuje jednatel ČSOP Vlašim Ing. Karel Kříž, který asistoval u odchytu kolegyni ze záchranné stanice.

Nutrie říční je velký hlodavec živící se především trávou a kořínky. Vzhledem opravdu připomíná bobra evropského. Proto se jí také říkalo bobr jihoamerický anebo bobr bahenní. Má však odlišný obličej a hlavním spolehlivým rozpoznávacím znakem je jiný ocas. Zatímco bobr evropský ho má oválný placatý, nutrie mají ocas dlouhý a tenký.

„Nahlášenou nutrii jsme odchytili a dopravili do naší Záchranné stanice. Neměla viditelná zranění, avšak byla nadmíru plachá až apatická. Zřejmě ji srazilo auto a byla otřesená z nárazu. Nyní již vypadá lépe. Dobře žere i plave. Dále o ni pečujeme a zároveň jí hledáme nový domov,“ dodává Ing. Karel Kříž.

Nutrii říční totiž coby nepůvodní druh nelze podle zákona vypustit. Pochází z Jižní Ameriky. Do Evropy a k nám tito hlodavci dostaly jako zvířata chovaná pro kvalitní kožešinu a na maso. Z farem se však občas povedlo několika jedincům uniknout. Ti se rychle adaptovali na život v naší přírodě a dnes se jim u nás na některých místech poměrně dobře daří a množí se zde.

„Pokud by se našel chovatel, zookoutek či zoo, která by o nutrii měla zájem a zároveň disponovala vhodnými podmínkami, rádi ji předáme. Záchranná stanice je určena primárně pro pomoc zvířatům s cílem navrátit je zpět do přírody a nikoli na jejich trvalý chov. Po předání nutrie se nám uvolní místo důležité pro léčbu dalších pacientů,“ dodává pan Kříž.

V některých městech si lidé rodinky nutrií u řeky doslova hýčkají. Nutrie se brzy naučí před člověkem neutíkat a jejich krmení je tak zábavou jak pro děti tak dospělé. Nutrie však mohou hrabáním nor významně poškodit břehy i hráze. Jsou zařazeny mezi invazní druhy zvířat a neměli bychom proto jejich šíření v naší krajině napomáhat.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: Záchranná stanice

2017-04-12T15:12:53+02:00
Přejít nahoru