I král noci, výr velký, občas potřebuje pomoc od lidí

Úvodní stránka/Aktuality/I král noci, výr velký, občas potřebuje pomoc od lidí

23.11.2016

Uplynulou neděli do záchranné stanice pro zvířata ve Vlašimi přijali hned dva výry velké. Oba byli zranění a bez pomoci by uhynuli. Nyní jsou v léčení, o jehož úspěšnosti rozhodnou následující dny.

„Pro prvního jsem jela do obce Štědrovice u Čechtic. Seděl u slepic u misky s namočeným knedlíkem a tvářil se dost nešťastně. Měl starou zlomeninu křídla a byl moc hubený. Pravděpodobně ho srazilo auto,“ popisuje první výjezd Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Výři velcí jsou naše největší sovy. Šíře rozpětí jejich křídel se blíží bezmála dvou metrům. Dříve byli hojně pronásledováni lovci až u nás byli téměř vyhubeni. Dnes patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů, které ohrožuje především vedení elektrického proudu a doprava. Bohužel se stále najdou ale i případy pytláctví.  Výra můžete potkat na většině našeho území. Než vidět ho však můžete spíše slyšet. Ozývá se hlubokým „ú-hu“.
„Pro druhého výra jsem jela týž den do Klánovic. Nalezla ho paní na procházce v lese. Kromě zlomeného křídla měl tržné rány na pařátu. Všude kolem lesa byla rozbitá oplocenka, stoprocentně se poranil o ní. Byl zamotaný ve větvích a rozmotat ho z porostu dalo docela fušku. Navíc byl komplet promáčený,“ zmiňuje druhý případ mladá ochranářka.
Oba výry ošetřila veterinární lékařka Martina Simandlová, která se záchranou stanicí spolupracuje již několik let a má tak potřebné zkušenosti s ošetřováním volně žijících zvířat. Prvnímu výrovi musela poraněné křídlo amputovat.  Druhého zafixovala, ale i u něj jsou vzhledem k rozsahu zranění vyhlídky na návrat do přírody téměř mizivé.
„Ve stanici již máme 5 trvale handicapovaných výrů, pro které se nám zatím nepodařilo najít jiné vhodné umístění. Krmení jen pro ně vychází na zhruba 55 tisíc korun  ročně. Proto uvítáme jakoukoli finanční či případně materiální pomoc. Obdivovatelé těchto krásných sov mohou také adoptovat naše dva výry v paraZOO, Otylku a Kubu,“ vyzývá na závěr Jaroslava Syslová.

Foto: Ošetření poraněného výra velkého. (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: —–

2016-11-23T10:48:55+01:00
Přejít nahoru