Město Trhový Štěpánov bude střežit výr Štěpánka

Úvodní stránka/Aktuality/Město Trhový Štěpánov bude střežit výr Štěpánka

24.04.2017

V pondělí 24. dubna se do přírody u Trhového Štěpánova vrátil výr velký, který byl zraněný a déle jak čtyři měsíce se léčil v Záchranné stanici pro zvířata ve Vlašimi. Na svobodu ho přišli vyprovodit zástupci Města a děti z mateřské a základní školy.

 

Výr velký je naše největší sova. Obývá lesnaté oblasti, nejlépe se skalami či zříceninami. Je aktivní za soumraku a v noci. Běžně se s ním proto nesetkáme. Výra z Trhového Štěpánova k lidem dovedlo zranění.

„Tohoto výra jsme přijali 12. prosince minulého roku. Našli jej na dvoře u slepic. Výra napadl a pokousal pes, který mu způsobil rozsáhlou ránu na hrudi pod levým křídlem,“ popisuje Martin Haffner, ošetřovatel Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Výr měl velké štěstí. Veterinářka mu ránu sešila a po jejím zahojení výra čekalo ještě poměrně dlouhé období rehabilitace v rozletové voliéře. Chvíli se zdálo, že v důsledku jizvy bude mít s létáním problémy, ale tyto obavy se nakonec nenaplnily. Dnes se tak může tento mohutný krásný pták opět rozletět nad svým domovem.

„Výra jsme vypustili spolu se starostou Trhového Štěpánova panem Josefem Kornem, místostarostkou paní Štěpánkou Bézovou, dvěma třídami mateřské školky a šestou třídou místní základní školy. Vše se odehrálo na louce u Klinkerova mlýna. Jelikož se jednalo o výří samici, pan starosta ji pojmenoval podle Trhového Štěpánova a paní kolegyně místostarostky, Štěpánka,“ informuje mladý ochranář.

Výřice vzlétla, obloukem se vracela ke svému publiku a pak usedla na nedaleký vysoký strom. Nejen její ošetřovatelé doufají, že se jí v přírodě bude dařit a že pomoc Záchranné stanice již nebude potřebovat. Obyvatelé Trhového Štěpánova ji zde třeba v noci občas zaslechnou, jak volá typické hluboké výří „ú-hu“.

„Děkujeme zástupcům Trhového Štěpánova za dlouholetou podporu aktivit Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi a všem přítomným za pěknou akci. Děti díky ní třeba získají lepší vztah k přírodě a budou ji pomáhat chránit. Velký dík patří také panu Aleši Vrbovi, který výřici kdysi našel a předal ji do naší péče,“ dodává Martin Haffner.

Výry velké ohrožuje především doprava, vedení elektrického proudu a pytláctví. Jedná se o zvláště chráněný druh zařazený do kategorie „ohrožený“. Pokud najdete zraněného výra anebo jiné volně žijící zvíře v nouzi, neváhejte kontaktovat Záchrannou stanici. Pohotovostní číslo na tu ve Vlašimi je 777 800 460.

Foto : Vypouštění samice výra velkého „Štěpánky“. (autor: Martina Žampachová)

 

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: EVVO v Záchranné stanici pro živočichy
EVVO v Záchranné stanici pro živočichy

2017-04-24T14:32:05+02:00
Přejít nahoru