Nekrmte vodní ptáky tam, kde voda v zimě zamrzá!

Úvodní stránka/Aktuality/Nekrmte vodní ptáky tam, kde voda v zimě zamrzá!

19.11.2014

Na to, že divoké kachny, lysky černé a další dříve tažní vodní ptáci od nás na zimu již neodlétají, jsme si už zvykli. Od podzimu je chodíme přikrmovat a těšit se z jejich blízkosti. Ne všude ale ptákům krmením pomáháme. Především labutím můžeme podáváním krmení na nevhodných místech pěkně zavařit.

„Na rybníku jsme našli přimrzlou labuť“, zní každoročně z pohotovostního telefonu Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi. Ve většině případů se jedná pouze o odpočívající ptáky. Po vyplašení z místa odejdou. Ale jsou i případy, kdy labuť na ledě bez pomoci uhynula. Prevence je přitom tak snadná. Nekrmte vodní ptáky tam, kde voda v zimě zamrzá!
„Na podzim vodní ptáci přeletují na zimoviště. Jsou jimi velké rybníky anebo úseky řek, které nezamrzají. K odletu je nutí většinou hlad. Pokud lidé kachny a labutě na malých stojatých vodních plochách dokrmují, pak ptáci neodletí,“ popisuje Lucie Bohatá, ošetřovatelka ze Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Když pak hladina zamrzne, mají ptáci nedostatek přirozené potravy, hrozí jim riziko přimrznutí a stávají se snadnou kořistí predátorů. Lehce je uloví například volně pobíhající psi. Dokrmování na nevhodném místě ubližuje přitom nejvíce labutím. Jsou těžké a z ledu se jim špatně vzlétá. Neodletí-li včas, mohou se dostat do vážných potíží.
„I když na rizika krmení vodních ptáků na nevhodných místech upozorňujeme, stále se tak děje. Odchyt labutí na zamrzlém rybníku pak není vůbec jednoduchý. Když není led dostatečně pevný, hrozí záchranářům riziko jeho prolomení. Několikrát jsme museli o pomoc žádat i hasiče,“ doplňuje Lucie Bohatá.
Chcete-li proto vodním ptákům opravdu pomoci, noste kachnám a labutím krmení pouze tam, kde je tuhé mrazy nemohou překvapit. A neomezujte se při tom jen na drobení tvrdého pečiva. Vodní ptáci nepohrdnou zrním, šroty, salátem, listy špenátu, strouhanými nezmrzlými brambory, vařenými těstovinami anebo například nabobtnanými granulemi pro kachny. Pestrost krmení je totiž pro zdraví ptáků velmi důležitá.

Foto : Přimrznutí labutě k ledu není příliš časté. Hrozí především tam, kde celá vodní hladina zamrzá a za specifických podmínek počasí.  (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: —–

2014-11-19T11:40:50+01:00
Přejít nahoru