Nepodařené přistání

Úvodní stránka/Aktuality/Nepodařené přistání

15.03.2017

Labutě jsou krásní ptáci. Plující na hladině rybníka připomínají bělostné koráby. Při létání jsou ale poněkud těžkopádné. V tomto týdnu skončil na Benešovsku jeden labutí samec ve větvích stromu a vyprostit jej museli až hasiči a ošetřovatel z vlašimské Záchranné stanice pro zvířata.

„V neděli 12. března mi byla nahlášena labuť uvízlá v koruně stromu na hrázi rybníka v Bystřici. Při přistávání zřejmě zavadila o větve a ty ji srazily dolů. Bohužel ale nepropadla až na zem, ale zůstala zaklíněná v koruně. S jejím vyproštěním mi pomáhal Sbor dobrovolných hasičů z Bystřice a Hasiči z Benešova. Za to jim patří velký dík, stejně tak jako nálezci labutě, panu Šeborovi,“ popisuje nezvyklý případ Martin Haffner, ošetřovatel Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Labuť byla v dobrém výživovém stavu a neměla žádné výrazné zranění. Pouze drobné oděrky na křídlech. I přesto ji ale raději odvezli do záchranné stanice na pozorování.

„Po ošetření a dvou dnech strávených ve stanici se neprojevilo žádné vážnější pohmoždění křídel, a tak jsme labuť ve středu 15. března odvezli k rybníku a vypustili,“ dodává mladý ošetřovatel.

Labutě velké jsou jedni z nejtěžších létajících ptáků. Díky své velikosti však pomaleji manévrují a hůře se vyhýbají nevýrazným překážkám. Ohrožují je tak dráty elektrického vedení, troleje nad mosty anebo vám mohou přistát v oplocené zahradě a již pro nedostatek místa pro rozběh nedokáží znovu vzlétnout.

„Nejčastěji se k nám labutě dostávají poraněné od rybářských háčků a vlasců. Pak ale také například postřelené anebo řešíváme případy, kdy labutě chodí po silnici a brzdí dopravu. Asfaltová plocha jim zřejmě při letu připomíná vodní hladinu. Často k těmto labutím bývají přivoláni policisté a my jim radíme, aby je odplašili tak, aby vzlétly. Jinak se z pole či louky opět přibatolí zpět na vozovku,“ vyjmenovává Haffner.

Nyní se labutě vrací z nezamrzajících řek a velkých rybníků, kde zimovaly, zpět na menší vodní plochy. Hledají příhodná místa k hnízdění. Pokud naleznete zraněnou labuť anebo případně hnízdo s vejci ohrožené zatopením, kontaktujte záchrannou stanici.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: Záchranná stanice

2017-03-15T15:00:37+01:00
Přejít nahoru