Netopýři se vrátili do zámeckého parku

Úvodní stránka/Aktuality/Netopýři se vrátili do zámeckého parku

26.05.2017

Pro jejich večerní a noční život je téměř neznáme. Přitom nám mnohdy létají přímo nad hlavou. Řeč je o netopýrech. Ve čtvrtek 25. května si je z blízka mohli prohlédnout lidé, kteří se ve Vlašimi účastnili vypouštění netopýrů rezavých ze záchranné stanice pro zvířata. Seznámit se s nimi přišel i starosta Města.

„Vypouštění probíhalo ve večerních hodinách v zámeckém parku. Do přírody jsme zde vrátili čtyři netopýry rezavé, kteří se k nám dostali zhruba před měsícem. Byli nalezeni ve Vlašimi a okolí. Byli zesláblí po zimě a značně vyhublí. Ve stanici jsme je ručně krmili, dokud nezískali lepší kondici,“ popisuje Martin Haffner, ošetřovatel Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Netopýři rezaví, pojmenovaní výstižně podle barvy své srsti, jsou jedním z našich nejběžnějších druhů netopýrů. Přesto patří ale mezi zákonem zvláště chráněné druhy. Vyhledávají úkryty v dutinách starých listnatých stromů v parcích, sadech a alejích. Nezřídka je ale najdeme také přímo ve městech. Bydlívají totiž často také s námi, doslova pod jednou střechou. Schovávají se v různých podstřešních prostorách, ve škvírách za oplechováním či mezi panely panelových domů.

„Vypouštění se účastnilo okolo patnácti přihlížejících. Pozvání přijal i zástupce Města Vlašim, pan starosta Mgr. Luděk Jeništa, který si po úvodním představení biologie a života těchto netopýrů také jednoho osobně vypustil. Všichni netopýři krásně letěli a v parku si jistě najdou vhodné úkryty,“ doplňuje pan Haffner.

Pak nastal ještě prostor pro dotazy. Vypouštění zvířat s veřejností je jedinečný způsob, jak ji seznámit s vybranými druhy zvířat, s příčinami jejich ohrožení a také s možnostmi jejich ochrany. Zvláště u netopýrů to je pak skvělá příležitost pro osvětlení fámů a strašidelných legend. Právě strach totiž lidi vede k tomu, že těmto zvířatům ubližují anebo se je snaží vyhánět ze svých domů či chat. Obavy jsou přitom mnohdy zcela zbytečné.

„Děkujeme všem zúčastněným za zájem a Městu Vlašim za dlouholetou podporu naší činnosti. Bez finanční podpory obcí a sponzorů z řad široké veřejnosti, bychom je nemohli realizovat,“ děkuje na závěr mladý ošetřovatel.

Foto: Starosta Města Vlašimi Mgr. Luděk Jeništa s vypouštěným netopýrem rezavým. (autor: Ing. Karel Kříž)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: EVVO v Záchranné stanici pro živočichy
EVVO v Záchranné stanici pro živočichy

2017-05-26T14:39:48+02:00
Přejít nahoru