Ohrožený spolubydlící

Úvodní stránka/Aktuality/Ohrožený spolubydlící

26.07.2016

Létá, i když nemá peří. Ve dne spí a v noci hýří. Co to je? Pro někoho obdivuhodný tvor, pro jiné postrach a noční můra. Ano. Řeč je o netopýrech, létajících savcích, kteří s námi mnohdy bydlí pod jednou střechou, aniž bychom to jen tušili. A to ať bydlíme v chatě, rodinném domě anebo třeba v paneláku. Poslední dobou se v Záchranné stanici pro živočichy ve Vlašimi množí dotazy týkající se právě netopýrů a nejednou jim museli ošetřovatelé vyjíždět pomoci.

„Zasahovali jsme například v Bělokozlech u Sázavy. Je období léta, lidé jezdí na chaty a někteří je i renovují.  A to se stalo i zde, kdy pán začal předělávat střechu dřevěné chaty.  Po prvních demoličních úpravách však ze krovu začalo vylétat velké množství netopýrů,“ vzpomíná na nedávný případ Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Netopýry mají lidé spojeny především s jeskyněmi a sklepy. Život těchto tvorů je však mnohem pestřejší a složitější. V průběhu roku střídají různé typy úkrytů dle toho, zda v něm chtějí vychovávat mláďata anebo zde například zimovat. Můžete tak netopýry objevit také v dutinách starých stromů, ve škvírách pod kůrou či ve skalních štěrbinách. Tyto přirozené úkryty jim pak velmi dobře nahrazují lidské stavby.  Netopýři tak bydlí na půdách, za trvale otevřenými okenicemi, za uvolněným oplechováním střech, v dutinách mezi panely, za odchlíplou omítkou a tak dále a tak dále. Záleží jen na druhu netopýra a ročním období.
„Na místo rekonstruované chaty jsme dorazili ve večerních hodinách. Po konzultaci s netopýří odbornicí Dášou Zieglerovou a majitelem chaty, jsme několik desítek jedinců přemístili do bezpečné části chaty, kde mají možnost dovychovat svá mláďata,“ pokračuje paní Syslová o případu, kdy díky skvělé reakci majitele chaty vše dobře dopadlo.
Netopýři jsou ohrožení a zákonem zvláště chránění živočichové. Jedním z hlavních bodů jejich ochrany je zachování aktuálně využívaných úkrytů. Tito letouni se totiž mohou dožít i více jak dvaceti let a svá bydliště si dobře pamatují, vrací se do nich a jsou na nich závislí. Vždy se dá najít kompromis mezi podmínkami vhodnými pro netopýry a požadavky majitelů nemovitostí. Netopýři jsou hmyzožraví. Není třeba se jich bát. Naopak, jsou nám užiteční.
„Telefonáty ohledně netopýrů máme nyní každý den.  Lidé se mohou více o soužití s nimi dočíst na http://ceson.org/ nebo http://www.nyctalus.cz/cz/zachrana-netopyru/nasli-jste-netopyra.html,“ radí Jaroslava Syslová.
Navíc na různých místech naší republiky probíhají akce pro veřejnost s názvem Netopýří noc. Na nich se seznámíte blíže nejen s teorií, ale dokonce zde potkáte i živé netopýry. Jistě vás v mnohém překvapí! Netopýří noc ve Vlašimi bude již 11. srpna v prostorách Podblanického ekocentra.

Foto : Transfer netopýrů na půdě rekonstruované chaty. (autor: Archiv Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: —–

2016-07-26T11:28:42+02:00
Přejít nahoru