Zachráněný orel úspěšně hnízdí

Úvodní stránka/Aktuality/Zachráněný orel úspěšně hnízdí

17.05.2019

Zprávy o orlech mořských jste v médiích jistě již zaznamenali. Často jde bohužel ale o ty se špatným koncem, kdy došlo k jejich úhynu či likvidaci hnízda. Tentokrát se však povedlo tuto nešťastnou bilanci zvrátit. Ošetřovatelům vlašimské záchranné stanice se povedlo v nedávné době jednoho orla mořského zachránit, navrátit do přírody a ornitologové nyní hlásí, že se dokonce i stihl stát otcem.

V sobotu 16. 3. v odpoledních hodinách vlašimští ochránci přírody vytáhli z řeky Blanice díky rychlé reakci nálezců orla mořského, zraněného po souboji se sokem. Dravce převezli do Záchranné stanice. Veterinární lékařka ošetřila jeho zranění a ošetřovatelé jej vysušili a zahřáli. Za necelých 6 dní se orlův zdravotní stav zlepšil natolik, že jej bylo možné vypustit zpět do přírody, a to přímo v areálu stanice. Orel byl ve spolupráci s ornitology okroužkován a na záda mu byla upevněna vysílačka. Orel je tak v současných dnech bedlivě sledován.

„Orel mořský, kterého jsme v březnu zachraňovali z řeky Blanice, se rychle adaptoval zpátky a dokonce máme nyní potvrzeno, že byl úspěšný v hnízdění. Orla sledujeme pomocí telemetrie, víme tedy, kde se nachází a  které hnízdo obývá. Minulý týden  proběhlo kroužkování mláďat  ve spolupráci se zkušenými ornitology. Ve hnízdě se nachází dvě mláďata a vše zatím probíhá tak, jak má,“ informuje Anna Dittrichová, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim.

Orel mořský je zákonem řazen mezi kriticky ohrožené druhy živočichů. Dříve u nás v důsledku pronásledování ani nehnízdil. Dnes početnost jeho populace postupně narůstá a odhaduje se výskyt několika desítek hnízdících párů. Hnízdní úspěšnost však bohužel nebývá velká, a to především z různých důvodů vyrušování. Dospělí orli bývají zas ohroženi především otravami. A to jak olovem po pozření kořisti postřelené myslivci, tak i nelegálními jedovatými návnadami na hubení takzvané škodné. Bohužel však nebyl výjimkou ani případ pokáceného stromu s mláďaty, která následkem uhynula.

„To, že byl orel úspěšný v hnízdění je opravdový zázrak. Hnízdo má totiž na lokalitě, kde už se několik let orlům vyhnízdit nepodařilo. Zřejmě kvůli velkému počtu krkavců, kteří vejce likvidují. Samice na našeho orla pravděpodobně čekala na hnízdě, než se vrátí. Lokalitu zveřejňovat nebudeme, abychom hnízdo uchránili,“ doplňuje mladá ošetřovatelka.

Orel mořský obývá rybničnaté oblasti a okolí velkých řek. Hnízda si staví na vysokých stromech. Je naším největším dravcem a největším orlem vůbec. Procházejte se s očima otevřenýma. Třeba se vám tohoto majestátního „krále ptáků“ podaří zahlédnout. Je to krásný zážitek.

Foto: Mláďata orla mořského kroužkovaná ornitology. (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: —–

2019-05-17T10:29:09+02:00
Přejít nahoru