Poštolka František

Úvodní stránka/Aktuality/Poštolka František

4.10.2017

Se školou za školou. Tak nějak by se dalo nazvat vyučování několika tříd ZŠ Vorlina ve Vlašimi, které proběhlo ve čtvrtek 4. října. Děti se přímo za budovou školy zúčastnili vypouštění poštolky ze záchranné stanice, které jim doslova demonstrovalo význam environmentální výchovy.

„Za školou se sešlo odhadem tak sto dětí. Povídali jsme si spolu o významu záchranných stanic, o příčinách zraňování zvířat, o poštolkách a na závěr jsme tu naši vypustili,“ popisuje Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Poštolky v přírodě ohrožuje především doprava a sloupy elektrického vedení. Také pak jsou často v nebezpečí mláďata, která se učí létat přímo v ulicích měst. Nezřídka totiž poštolky zahnízdí třeba rovnou na balkóně panelového domu.

„Poštolčí sameček se u nás léčil dva měsíce se zlomeninou nohy. Přesto, že se nám nepodařilo nohu zcela vyléčit, byl sameček vypuštěn. A to zejména proto, že i přes tento hedikep, byl schopný v rozletové zóně lovit,“ vysvětluje pan Švingr.

Dětem se vypouštění líbilo. Poštolky znají, ale málokteré nějakou vidělo z blízka. Když je proto vidí letět někde vysoko nad polem, tak jim nevěnují velkou pozornost. Nyní se to ale jistě změní. A to díky opeřenému Františkovi.

„Sameček dostal jméno František podle kalendáře a tu čest vlastnoručně ho vypustit dostal stejnojmenný chlapec proto, že zrovna ten den slavil svůj svátek. Až uvidíte létat nad Vorlinou poštolku s povislou nohou tak vězte, že je to právě František,“ vyzívá k pozorování Petr Švingr.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: EVVO v Záchranné stanici pro živočichy
EVVO v Záchranné stanici pro živočichy

2017-10-04T14:10:42+02:00
Přejít nahoru