Potápka zpět na svobodě

Úvodní stránka/Aktuality, Poradna/Potápka zpět na svobodě

19. 12. 2019

Vodní pták, led a hasiči. Výstižná klíčová slova nedávné záchranné akce vlašimských ochránců přírody. Výborná spolupráce ušetřila jeden ptačí život.

„13.12. jsme přijali hlášení, že se na Semovickém rybníku u Bystřice vyskytuje pták, který se pravděpodobně nemůže hýbat. S kolegou jsme vyrazili na místo. Po chvíli pozorování bylo jasné, že opravdu není něco v pořádku.  Pták se snažil vzletět, ale nešlo mu to a dále se plácal na ledě. Vypadal značně vysíleně. Z dálky jsme nebyli schopni stoprocentně určit, o jaký druh se jedná,“ popisuje okolnosti výjezdu Anna Dittrichová, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim.

Již několik let Záchranné stanice pro zvířata spolupracují s hasičskými záchrannými sbory. I tentokrát se proto pro komplikovanost zásahu na jeden ošetřovatelé stanice obrátili o pomoc.

„Na pomoc jsme zavolali hasiče z Benešova, kteří během chvilky dorazili na místo. Spolu s vedoucím Záchranné stanice Petrem Švingrem nastoupili na člun a vydali se směrem k ptákovi. Cestu komplikovala krusta ledu, kterou bylo zapotřebí prorazit. Takto se podařilo ptáka odchytit. Byl již unavený a nijak se nebránil,“ informuje dále paní Dittrichová.

Až po odchytu ošetřovatelé zjistili, že se jedná o mladého jedince potápky roháče. Tito vodní ptáci od nás na zimu většinou odlétají. Jen část populace se stěhuje na nezamrzající vodní plochy, kde se mohou potápět pro potravu a bez problému tak přezimovat.

„Rybník u Bystřice však není ideální místo pro strávení zimy, jelikož zamrzá a pták může mít následně problém při shánění potravy. Po převozu do Stanice byla potápka prohlédnuta veterinární lékařkou. Ta na ní nenašla žádná viditelná zranění. Potápka byla jen vysílená důsledkem nedostatku potravy. Bez zásahu a pomoci by však měla téměř nulovou šanci na přežití. Mnohokrát děkujeme Benešovským hasičům za skvělé nasazení a profesionalitu i při záchraně zvířete!“ děkuje mladá ošetřovatelka.

Celý příběh skončil šťastně. Potápka ve stanici strávila jen pár dní. Ošetřovatelé ji ručně krmili rybami a hmyzem, aby nabrala síly. Odpočinula si tak a dnes už je opět na svobodě. Vypustili ji na Slapy do míst, kde voda nezamrzá a potápky a další vodní ptáci zde přirozeně zimují.

Foto1: Záchrana zvířete tentokrát probíhala v režii hasičů. (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Foto2: Potápka se svými zachránci. (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův

Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: Záchranná stanice

2020-01-13T19:15:28+01:00
Přejít nahoru