Srpnové překvapení s kopýtky

Úvodní stránka/Aktuality, Poradna/Srpnové překvapení s kopýtky

31.08.2019

Kdy v přírodě vše pučí, líhne se a rodí? Na jaře. Ano, správně, avšak nikoli výhradně. I na přelomu léta a podzimu můžete, například při houbaření, narazit na takřka novorozence. O jedno takové pozdní mládě se nyní starají v Záchranné stanici pro zvířata ve Vlašimi. Jmenuje se Rozinka a je to, tedy zatím, drobounká muflonečka.

aktuality

„V neděli 25. srpna v podvečer jsme s kolegou vyjížděli do Prosečnice, kde se k turistům přidala malá mufloní slečna. Bezesporu se jednalo o osiřelé mládě. Samo totiž vyhledalo kontakt s člověkem a svým mekotem se dožadovalo pozornosti. Turisty po celou dobu pronásledovala a ti proto kontaktovali naši záchrannou stanici,“ popisuje okolnosti nálezu Anna Dittrichová, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim.

Malá muflončata se kontaktu s člověkem přirozeně vyhýbají a utíkají před ním. Pokud za ním jdou anebo pobíhají a hlasitě volají, není jistě něco v pořádku. Muflonky navíc na rozdíl od srn svá mláďata neodkládají. Vodí je již brzy po porodu všude s sebou a posléze se připojují ke svému stádu.

„Při příjezdu jsme zjistili, že mládě je jen několik dní staré. Bylo navíc už  značně vysílené a dehydratované. Během převozu nám muflonče usínalo a stáčelo hlavu. Báli jsme se, že už to nezvládne. Na zádech mělo v hojném počtu nakladená muší vajíčka, bez lidské pomoci by nepřežilo,“ pokračuje paní Dittrichová.

Možná právě proto, že byla muflonka chudák už tak vysílená a dehydratovaná, jí dali jméno Rozinka. Po příjezdu do stanice dostala nejprve rehydratační roztok. Po něm se vzpamatovala a začala si rychle zvykat na kojeneckou lahev s náhradou mámina mléka.

„Dnes už krásně pije a pořád za námi běhá. Daří se jí dobře. Je to velká bojovnice, která už krátce po narození musela zažít hlad a utrpení. Avšak teď už jí čeká snad jen lepší život,“ přeje si její ošetřovatelka.

Vzhledem k silnému návyku na člověka se do volné přírody již zřejmě nevrátí. Ale spokojeně se dá žít také v nějaké oboře nebo na rozlehlé zahradě. To už bychom však předbíhali. Nejprve musí zesílit a vyrůst.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: —–

2019-08-31T16:49:17+02:00
Přejít nahoru