Nešťastný příběh jedné labutí rodiny

Úvodní stránka/Aktuality/Nešťastný příběh jedné labutí rodiny

7.08.2018

Ošetřovatelé vlašimské zvířecí záchranné stanice pečují o labutí mláďata, která potkala hned dvě neštěstí najednou. Pochází z Dendrologické zahrady v Čestlicích. Postupně přišla o oba rodiče. Držme jim palce, aby se vrátila zpět na svobodu a do budoucna měla více štěstí.

„Ve stanici máme v péči 5 osiřelých labuťat. 25.7. 2018 jsme přijali do péče jejich matku, která dva dny seděla na kraji rybníka, po odchytu jsme zjistili, že má otevřenou zlomeninu křídla, bohužel po transportu do naší stanice následující den na následky zranění uhynula. Labuťata tedy zůstala na rybníku v zahradě pouze se samcem,“ popisuje začátek celého příběhu Anna Dittrichová, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim.

O labutí mláďata pečuje nejprve především samice. Zahřívá snůšku vajec, aby se v pořádku vylíhla. Samec samici na hnízdě střídá, pouze když se musí nakrmit. Jeho hlavní úlohou je svoji družku a potomky chránit. Poté, co mláďata vykouknou z vajec, je hlídají a doprovází již oba rodiče.

„Zdálo se, že labutí táta vše zvládne. Dne 4.8. 2018 jsme ale bohužel přijali oznámení o zraněném labutím samci. Po konzultaci byl odvezen do záchranné stanice v Jinonicích a my jsme hned následující den odchytili labuťata, aby nezůstala na rybníku sama, bez rodičů. Předpokládali jsme, že po zaléčení otce v Jinonicích je spojíme u nás ve stanici dohromady a pak je společně vypustíme,“ pokračuje ošetřovatelka.

Mláďata bývají na rodičích závislá asi dva měsíce. Nakrmí se sama. Patří totiž mezi nekrmivé druhy ptáků a to znamená, že jim rodiče nemusí potravu přinášet a krmit je. Rodiče je však doprovází, učí a především ochraňují. A to do doby než mláďata dostatečně zesílí. I tentokrát se však happy end nekonal a smůla se mláďatům dál lepila na paty.

„Bohužel jsme včera obdrželi zprávu, že labuťák byl utracen. Nalítl totiž do elektrického vedení, byl hodně pomlácený po pádu na beton a měl přeraženou páteř. Dalo se mu pomoci už jen zkrácením jeho utrpení. Labuťata tedy zůstanou u nás ve stanici, kde je dovedeme k dospělosti,“ informuje slečna Dittrichová.

Doufejme tedy, že se již podaří smůlu této labutí rodiny prolomit a mláďata se brzy ve zdraví navrátí zpět do volné přírody, kde třeba jednou založí také svoji velkou rodinu.

Foto: Osiřelá labutí mláďata.  (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: —–

2018-08-07T17:03:18+02:00
Přejít nahoru