První „zachráněný“ zajíček!

Úvodní stránka/Aktuality, Poradna/První „zachráněný“ zajíček!

Tisková zpráva ze dne 11. 2. 2020

Jaro je ještě zdánlivě daleko, přesto v Záchranné stanici ve Vlašimi pečují již o první mládě zajíce polního. Lidé se často mylně domnívají, že mládě je opuštěné a odeberou ho z přírody zbytečně. Nedělejte stejnou chybu, neberte mláďata jejich rodičům!

„Z jakého důvodu byl zajíček odebrán, se nejspíš už nedozvíme. Bez jakékoliv předchozí telefonní konzultace bylo mládě doneseno na veterinární kliniku v Mukařově a následně převzato do naší péče. Jedná se zhruba o čtyřdenní mládě v dobré kondici, nic nenasvědčuje tomu, že by bylo opuštěné. Jeho matka ho teď určitě hledá,“ sděluje Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice ZO ČSOP Vlašim.

Mláďata zajíců, která se běžně rodí už v únoru, jsou svou matkou přirozeně odkládána a společně bývají pouze v době kojení. Na drsné venkovní podmínky jsou dobře vybavená, rodí se s hustou srstí a jejich zbarvení funguje jako dokonalé maskování před predátory. Vidí i slyší a v počátcích svého života nevydávají žádnou pachovou stopu. Mléko samic je ke všemu velmi výživné, a tak mláďatům umožňuje přežít i během chladného počasí.

„Umělý odchov zajíčků je velmi náročný a ne vždy se podaří. V každém případě by se lidé měli nejprve poradit s příslušnou Záchrannou stanicí, která vyhodnotí konkrétní situaci,“ dodává Petr Švingr.

Velkou hrozbou pro divoká mláďata jsou také volně pobíhající psi a kočky. Takové případy nezřídka končí fatálně, stiskem zubů často dochází k rozsáhlému vnitřnímu zranění. Ochránci přírody proto apelují na majitele domácích zvířat, aby své mazlíčky měli pod kontrolou a nepouštěli je na volno. „Pokud taková situace již nastane a mládě je doneseno psem či kočkou, rozhodně se nepokoušejte zachránit mládě doma. V žádném případě ho ničím nekrmte a co nejrychleji ho předejte odborníkům,“ vyzývá Petr Švingr.

Umělá náhražka mléka je finančně nákladná, proto často ošetřovatelé vybízí veřejnost k pomoci. Jaké sušené mléko je teď nejvíce potřeba Vám rádi sdělí na tel. 777 800 460.

Foto: Krmení mláděte zajíce polního. (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Anna Dittrichová

Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: Záchranná stanice

2020-02-11T15:24:42+01:00
Přejít nahoru