První zajíček jaro nedělá

Úvodní stránka/Aktuality/První zajíček jaro nedělá

27.02.2017

Již několik dní pečují ošetřovatelé vlašimské Záchranné stanice pro zvířata o malého zajíce polního, první mládě přijaté v tomto roce. Pomalu se tak začínají připravovat na jaro a na očekávaný skokový nárůst případů, kdy dochází ke střetům lidí se zvířecí drobotinou. Mnohaletým cílem ošetřovatelů přitom zůstává bránit pomocí osvěty a rad zbytečným odchytům zdravých a nijak neohrožených mláďat.

„Prvního zajíčka nám dovezli z Modletic. Běhal tam na parkovišti u obchodního centra,“ popisuje okolnosti příjmu Martina Žampachová, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Sotva stogramový prcek už se naučil sát umělé mléko z dudlíku nasazeného na injekční stříkačku a denně se váží a kontroluje. Odchov osiřelých zajíčků totiž není jednoduchý a kdykoli se mohou vyskytnout zdravotní komplikace.

„Druhého zajíčka, taktéž starého pouze pár dní, jsem dovezla v pondělí 27. února. Tentokrát v jeho přijetí měl doslova zuby pes,“ pokračuje paní Žampachová, která se nyní s kolegou stala zaječí náhradní mámou.

To, že se první zajíčci rodí již v únoru, není nic neobvyklého. Mnohdy je zaječice dokáže odchovat pouze v nepatrné jamce holé země obklopené jinak ještě zasněženou krajinou. Mládě nemá žádný pořádný pelíšek či teplé hnízdo a matka se k němu vrací mnohdy pouze jednou či dvakrát denně, aby ho nakojila. Jinak bývají zajíčci sami a snadno se tak vytváří domněnky, že jsou osiřelí.

„Prosíme všechny, kdo rádi chodí do přírody, aby si hlídali své psy a také malé děti. Právě ti často zajíčka nevědomky donesou domů. Pokud nalezený zajíček není zraněný, tak naši pomoc nepotřebuje a nejlépe mu bude v přírodě,“ žádá mladá ošetřovatelka.

Pokud jste zajíčka, či jiné zvíře, našli, a nejste si jisti, zda pomoc potřebuje či nikoli, pak ještě před jeho odchytem zavolejte do nejbližší záchranné stanice. Rádi vám poradíme.

.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: Záchranná stanice

2017-02-27T14:55:59+01:00
Přejít nahoru