Uplynulý rok v číslech

Úvodní stránka/Aktuality/Uplynulý rok v číslech

18.01.2017

Dnes se již máloco obejde bez administrativy. A tak i v kanceláři Záchranné stanice pro zvířata ve Vlašimi se její jednotliví pacienti průběžně mění v čísla, pod kterými se zapisují do příjmové evidence, třídí do tabulek a na konci roku prochází závěrečnou bilancí.  Co ošetřené zvíře, to jedno číslo. Poslední zvířecí pacient roku 2016 dostal přiřazenou číslici 534.

„V roce 2016 jsme přijali celkem 534 zvířat, zástupce 73. druhů. Nejvíce jsme jich přitom ošetřovali v měsících květnu a červnu, kdy největší nápor tvořila mláďata,“ informuje Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Celých 61% pacientů uplynulého roku byli ptáci. Nejčastěji poštolky a kosi. 38% zvířat náleželo k savcům. Ti byli druhově zastoupeni především ježky a netopýry. Zbylé jedno procento přijatých živočichů pak tvořili plazi.
„Nejvíce jsme přijímali zraněné živočichy a vzápětí osiřelá a zraněná mláďata. Nejčastěji to byli malí pěvci, ježci a také dravci či netopýři. Řada z nich byla pokousána psem či kočkou, donesena malými dětmi anebo se jednalo o ptáčata vypadnutá z hnízd. A to i přesto, že řadu mláďat se podařilo díky našim radám v průběhu telefonického rozhovoru s jejich nálezci ponechat v přírodě a zabránit tak jejich zbytečnému odchycení, zejména srnčat a zajíčků. Mláďata přijatá do stanice jsme uměle dokrmovali. Některá ptáčata jsme podložili do náhradních hnízd k adoptivním rodičům,“ doplňuje paní Syslová.
Zraněná zvířata se do stanice dostávala nejčastěji z důvodu pokousání psem či kočkou, popálení elektrickým vedením, sražení dopravou anebo nárazu do prosklené plochy či jiné bariéry. Nechyběla však ani zvířata vysílená, otrávená či postřelená. Řada živočichů byla uvíznutá v okolí lidských staveb a museli být vyprošťováni. Na podzim také nechyběla pozdní ježčí mláďata s nízkou hmotností pro úspěšné přezimování, kterým stanice bude zajišťovat péči až do jara tohoto roku.
„Z  pacientů roku 2016 se nám podařilo zpátky do přírody navrátit 191 živočichů. Dalších 56 živočichů zůstává v naší péči a řadu z nich na jaře vypustíme. Navíc jsme se v roce 2016 již tradičně podíleli na záchranných transferech obojživelníků v průběhu jarní migrace. S velkou pomocí dobrovolníků jsme tak přenesli celkem 9 262 obojživelníků! Při transferech mlžů z vypouštěných rybníků jsme pak přenesli ještě 448 mlžů,“ pokračuje výčtem Jaroslava Syslová.
Uplynulý rok uměl ošetřovatele také překvapit nevšedními případy. Například odchytávali jestřába, který se zranil při lovu slepic a zůstal v kurníku. Jeli si pro lišku s vodítkem, za které se zasekla mezi dvěma domy. Ošetřovali mládě vydry, které po střetu se sekačkou na trávu přišlo o část nohy, anebo si spolu s hasiči vyzkoušeli záchranu přimrzlé labutě, která se nakonec ukázala být pouze líná a z ledu sama odkráčela.

„Velký dík patří našim praktikantům a dobrovolníkům, kteří nám pilně pomáhali nejen s ošetřováním zvířat, ale také s úklidem a údržbou zázemí stanice. Skvělou práci odvedla také naše veterinářka Martina Simandlová. A v neposlední řadě děkuji všem našim sponzorům a podporovatelům, bez nichž bychom se nemohli naší práci věnovat,“ dodává na závěr paní vedoucí.

Foto : Mláďata kalouse ušatého, pro které ošetřovatelé vyrobili náhradní hnízdo a vrátili je rodičům. (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: —–

2017-01-18T10:52:44+01:00
Přejít nahoru