Šelma s maskou

Úvodní stránka/Aktuality/Šelma s maskou

27.07.2017

Nejen kuny a lasičky můžete zahlédnout přímo u svého domu. Ve stodolách a poblíž dvorů se rádi potulují také šelmy pověstné svým pachem, kterým se chrání v nebezpečí. Ano, tchoři. Nedávno našli jedno opuštěné tchoří mládě nedaleko zahrady v obci Vyklantice. Nyní o něj pečují ve vlašimské zvířecí Záchranné stanici.

„Před dvěma týdny našel jeden pán kousek od svojí zahrady malou šelmu. Měl ji dva dny doma a pak nám zavolal co s ní. Tak jsme ji vzali k nám. Je to mládě tchoře tmavého,“ popisuje Petr Švingr ze Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Tchoři tmaví jsou drobnější než kuny. Mají hnědočernou srst. Dobře se poznávají podle obličejové masky, kterou tvoří bílé skvrny kolem nosu, na tvářích a na okrajích uší. Mláďata přitom mají bílou srst nejprve pouze kolem čumáku a tlamičky. Domestikací tchoře vznikla fretka domácí. Některé fretky jsou od něj proto k nerozeznání.

„Malý tchořík nebyl zraněný. Hned od začátku pěkně žral kuřecí maso. Po pár dnech začal pojídat i potkany a myši, což je jeho přirozená potrava. Spolu s ptáky, žábami a nepohrdne ani rybou,“ pokračuje pan Švingr.

Výskyt tchoře tmavého na našem území už není tak častý, jako dříve. A to díky lovu pro kvalitní kožešinu a kvůli úbytku vhodných stanovišť. Přirozeně vyhledává okraje lesů, polí, skrývá se poblíž vod anebo také u lidských staveb. Našim zrakům uniká díky své hbitosti a noční aktivitě. Občasné krádeže slepičích vajec, šramocení a šelmí stopy navíc mnozí připisují spíše početnějším kunám, než tchoři.

„Snažíme se našeho svěřence kromě krmení a čistění voliéry vůbec nevšímat, aby pak bylo možné ho vypustit. Za tu dobu co je u nás už dost povyrostl. Roste doslova před očima. Do přírody jej vrátíme, hned jak bude plně samostatný a připravený,“  spokojeně dodává Petr Švingr.

Tchoř tmavý na rozdíl od svého světlého příbuzného tchoře stepního nepatří mezi zvláště chráněné druhy živočichů. I přesto bychom jej ale měli chránit a jeho přítomnosti si považovat.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: Záchranná stanice

2017-07-27T13:49:55+02:00
Přejít nahoru