Součástí Dětského dnu bylo vypouštění káně lesní

Úvodní stránka/Aktuality/Součástí Dětského dnu bylo vypouštění káně lesní

1.06.2017

Dětský den 1. června v Hrazené Lhotě nebyl pouze o zábavě, ale přichystal dětem také zajímavé ponaučení. Seznámili se zde totiž z blízka s jedním z často potkávaných zvířat naší kulturní krajiny, s kání lesní. Tu sem přivezli vypustit ošetřovatelé z vlašimské zvířecí Záchranné stanice.

Návrat uzdraveného zvířete do přírody a seznámení se s jeho příběhem by měl zúčastněné motivovat k zapojení se do ochrany přírody.  Příkladem, jak lze zvířatům pomoci, byla tentokrát káně lesní.

„Tato káně k nám přišla se zraněným křídlem po nárazu do auta. Právě doprava je významnou příčinou zraňování a usmrcování divokých zvířat vůbec. Káně pak dále ohrožují také sloupy elektrického vedení anebo se k nám občas dostanou s příznaky otravy,“ vyjmenovává Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Každý z nás zná tyto dravce především jako vzdálené obloučky kroužící nad lesem. Když na káni však koukáte zblízka, ohromí vás svou velikostí, přísným pohledem, ostrým zobákem i silnými pařáty. Je to krásný pták. V přírodě loví především hlodavce. V číhání na kořist jim můžeme snadno pomoci rozmístěním takzvaných „berliček“, neboli posedů ve tvaru písmene T. Mohou se zatlouct přímo na poli či v loukách, kde se přes zimu pozemek neobdělává. Tyto posedy mají význam především tam, kde nejsou stromy. Dravci tak budou méně posedávat v alejích kolem silnic.

„Káně u silnic hledají často potravu. Lákají je sem přejetá zvířata, v zimě plochy beze sněhu a mnohdy jsou stromy kolem silnic jedinými vyvýšenými místy k rozhledu. Řidiče pak vzlétající ptáci dokáží nepříjemně překvapit,“ doplňuje Petr Švingr.

Když už se stane nehoda, neměli bychom na zvíře zapomínat. Zastavit a zavolat mu pomoc je to nejmenší, co se sluší udělat. Když už je dravec mrtvý, pak jej odneste dál od silnice, aby k ní nelákal další masožravce.

„Právě děti často své rodiče upozorní na existenci Záchranné stanice, kam lze zavolat v případě nálezu zraněného divokého zvířete. Proto jsme rádi, že jsme mohli na naši činnost upozornit další z nich, a to včetně jejich rodičů. Doufám, že si z vypouštění také odnesli ten krásný pocit svobody a druhé šance, kterou naše káně lesní dostala,“ uvádí jako spokojené zhodnocení celé akce Petr Švingr.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: EVVO v Záchranné stanici pro živočichy
EVVO v Záchranné stanici pro živočichy

2017-06-01T14:42:09+02:00
Přejít nahoru