Soví trio se vrátilo zpět do přírody

Úvodní stránka/Aktuality/Soví trio se vrátilo zpět do přírody

21.08.2017

V pondělí 21. srpna proběhlo ve večerních hodinách nedaleko obce Otavožaty vypouštění třech sourozenců sýce rousného zpět do volné přírody. Návrat těchto sov doslova domů sledovalo početné publikum, pro které byla akce nevšedním zážitkem.

„„Vypouštění trpasličích sov na Vysočině se vydařilo. Místo vypouštění bylo shodné i s místem nálezu, a to v zatáčce přibližně 100 metrů před značkou označující začátek obce Otavožaty ze směru od Senožat. Poznávací bod byl velký strom a křížek. Tamní okolí představuje ideální prostředí pro život tohoto druhu,“ popisuje Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Sýc rousný je silně ohrožený druh sovy, který svým vzhledem připomíná sýčka. K životu vyhledává především lesy, kde hnízdí v dutinách stromů. Loví především hlodavce. Výjimečně zaútočí také na drobné ptáky anebo nepohrdne také hmyzem. Jeho blízkost můžete poznat podle hlasitého volání „pupupupupu“, kterým se ozývá především na jaře.

„Do záchranné stanice se mláďata sýce rousného dostala poté, co byl vykácen strom, v jehož dutině se vylíhla. Sovičky byly ještě malinké, a tak jsme jim museli nahradit rodičovskou péči a vypiplat je pomocí pinzety. To se naštěstí povedlo a po přípravě na vypuštění v rozletové voliéře konečně přišel jejich velký den,“ seznamuje s příběhem ptačích sourozenců Petr Švingr.

K vypouštění sýců byli přizváni významní hosté a také lidé z řad široké veřejnosti. To aby se mohli díky příběhu sovích sourozenců dozvědět více o životě těchto krásných, skrytě žijících ptáků, a především pak také o možnostech jejich ochrany.

„Podpořit naše sýce přišla i vedoucí krajského odboru životního prostředí Ing. Eva Horná a také starosta města Humpolec Mgr. Jiří Kučera se svými vnoučaty. Byli jsme velice rádi, že se akce zúčastnil i nálezce sýců Josef Klimpera. Protože si sýce za dobu, co byli u nás v péči, všichni oblíbili, byli u vypouštění i téměř všichni současní i bývalí pracovníci záchranné stanice. Děkujeme také Věře Hájkové za krásnou reportáž v Českém rozhlasu. V neposlední řadě děkujeme také široké veřejnosti za přijetí našeho pozvání. Všichni, kdo se akce zúčastnili, určitě nelitovali. Doufáme, že se všichni tří sýci v přírodě uchytí a třeba i položí základ nové generaci. Jejich návrat do přírody je pro ně jistě velká výzva, stejně jako je pro člověka velkou výzvou objevit znovu vztah k přírodě a být jí spíše nápomocen než přítěží.,“ děkuje všem zúčastněným mladý ochranář.

Nejen sýci však byli pacienty záchranné stanice. Ihned po vypuštění se ošetřovatelé vrátili ke své práci a brzy jistě budete mít možnost třeba i vy zúčastnit se vzácné chvíle návratu divokého zvířete zpět na svobodu, na kterou budete jistě ještě dlouho s dobrým pocitem vzpomínat.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: EVVO v Záchranné stanici pro živočichy
EVVO v Záchranné stanici pro živočichy

2017-08-21T14:02:43+02:00
Přejít nahoru