Přijďte netopýrům vrátit svobodu

Úvodní stránka/Aktuality/Přijďte netopýrům vrátit svobodu

9.04.2018

Již tento čtvrtek večer se ve vlašimském parku uskuteční již tradiční akce, vypouštění netopýrů, kteří zimovali v tamní zvířecí Záchranné stanici. Tentokrát budete moci porovnat hned čtyři druhy těchto zajímavých létajících savců. Nenechte si proto tuto akci ujít a přijďte si zblízka prohlédnout tvory, kteří nám ve skrytu tmy přeletují nad našimi hlavami.

„Vlašimský park je pro netopýry skvělým místem. Mají zde dostatek úkrytů ve starých stromech i dostatek možné potravy. Proto i letos zde vypustíme některé netopýry, kteří u nás zimovali. Akce se uskuteční již tento čtvrtek, tedy 12. dubna. Sraz zájemců o tuto podívanou bude v 19h u hlavní brány parku, té naproti fontáně,“ oznamuje Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim.

Netopýři patří do skupiny zvané letouni. Dali by se nazvat okřídlenými myšmi. Pro svoje jedinečné vzezření a noční, skrytý způsob života, jsou opředeni řadou mýtů a strašidelných báchorek. Mnoho lidí se jich proto bojí. Děsí se, aby se jim nezamotali do vlasů, aby jim nevysáli krev a pro podobné nesmysly.  Ve skutečnosti přitom mnohdy ani živého netopýra neviděli. Neví proto ani, že jde o docela prťavá zvířata, svým způsobem roztomilá a hezká.

„Tentokrát budeme vypouštět zástupce čtyř druhů, tedy netopýra pestrého, rezavého, parkového a hvízdavého. Všichni to jsou předčasně probuzení hibernanti, tedy zvířata, která byla nalezena mimo úkryt v zimním období. Zbytek zimy proto strávili v našem sklepě, kde jsou vhodné podmínky pro zimování. Nyní už je téměř čtyři týdny dokrmujeme moučnými červy, aby měli před vypuštěním sílu a byli v dobré kondici. Po probuzení jsme jim také museli nejprve dávat pít ze stříkaček,“ informuje Petr Švingr.

Na jaře netopýři přeletují ze zimovišť do letních úkrytů, kde mimo jiné vychovají své potomstvo. Všechny druhy netopýrů žijící na našem území jsou zákonem zvláště chránění a zasluhují si naši pomoc. Můžeme si do zahrady třeba vyvěsit netopýří budku. Jsou to skvělí lovci hmyzu. Přijďte se o nich dovědět více a zbavit se předsudků a stále dokola omílaných bludů.

Foto: Netopýr rezavý při svačince. (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: —–

2018-04-09T17:21:45+02:00
Přejít nahoru