V Hrazené Lhotě se do přírody vrátili dvě poštolky a moták

Úvodní stránka/Aktuality/V Hrazené Lhotě se do přírody vrátili dvě poštolky a moták

25.08.2017

Znáte motáka? Víte, že jde o dravce? S tímto zajímavým zvířetem se v sobotu 25. srpna seznámili účastníci vypouštěcí akce Záchranné stanice pro živočichy z Vlašimi. U Hrazené Lhoty její ošetřovatelé navrátili do přírody motáka pochopa a také vyléčenou poštolku obecnou.

„Vypouštění probíhalo v Hrazené Lhotě u bývalého kravína. Zúčastnila se ho téměř celá vesnice, odhadem více jak sto lidí. Současně totiž v Hrazené Lhotě probíhal Dětský den,“ popisuje Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Když nad polem zahlédneme létat většího dravce, říkáme automaticky, že jde o káni lesní. Ve skutečnosti tomu tak ale nemusí vždy být. V naší zemi žije hned několik druhů dravců podobné velikosti. Často tak kání nazýváme i motáka pochopa. Ten nízko nad terénem létá jakoby se doslova motal. Navíc má na rozdíl od káně štíhlejší tělo, delší ocas a jiné zbarvení. Především pak samci, kteří mají horní část těla kaštanově hnědou, které kontrastuje žlutooranžové peří na hlavě. Motáci jsou tažní. Zdržují se u nás od konce března do začátku podzimu. K hnízdní vyhledávají rákosiny a zarostlé mokřady.

„V letošním roce naše záchranná stanice přijala celkem 3 motáky pochopy. Dospělce s poraněným křídlem, který byl již vyléčen a vypuštěn a dva mladé jedince. Jeden z nich se k nám dostal, když ho opustili rodiče, protože se narodil s vývojovou vadou křídel. Díky tomu již tento moták nemůže být vypuštěn do přírody. Druhý měl větší štěstí a díky naší péči mohl být vypuštěn,“ uvádí Petr Švingr.

Dalším vypouštěným druhem byla poštolka obecná, a to hned dvě. Obě se v Záchranné stanici léčily s naraženým křídlem. Poštolky jsou jedním z našich nejběžnějších druhů dravců. Snadno je potkáte jak na vesnici, tak i uprostřed měst, kde občas zahnízdí třeba i rovnou na balkóně. I když jsou poštolky běžným druhem, vidět je doslova na dosah ruky je silný zážitek. Zvláště zajímavé setkání to pak bylo pro malého spidermana, který mohl jedné poštolce dokonce i vrátit svobodu.

„Před vypouštěním jsme přihlížejícím představili naši činnost, seznámili je blíže s vypouštěnými dravci a navíc jsme s sebou dovezli i naši ochočenou kunu skalní Matýska, kterého si mohli pohladit. Akce se tak nadmíru povedla a doufáme, že si z ní nejen děti odnesli lepší vztah k přírodě a zvířatům,“ uzavírá Petr Švingr.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: EVVO v Záchranné stanici pro živočichy
EVVO v Záchranné stanici pro živočichy

2017-08-25T14:05:57+02:00
Přejít nahoru