Vánoce s čuníky „v pyžamu“

Úvodní stránka/Aktuality/Vánoce s čuníky „v pyžamu“

6.12.2017

Hon za nákupy je v plném proudu. Dárek tatínkovi, mamince, bratrovi, babičce… Co takhle dopřát hezké Vánoce také zraněným či osiřelým divokým zvířatům? Ve vlašimské záchranné stanici nyní pečují nejen o ježky a dravce, ale také hned o osm pruhovaných selátek. Uvítají tak jakoukoli materiální pomoc.

„Malí čuníci k nám přišli před dvěma týdny. Našli je u Postupic v díře. Byli promrzlí, hladoví a především sami. Na bříškách měli ještě zaschlé pupeční šňůry. Matku jim zřejmě někdo zastřelil anebo ji srazilo auto,“ předpokládá Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Prasátka jsou výrazně pruhovaná a leckomu tak z úst při jejich návštěvě automaticky vyjdou slova: „Jé, malí pyžamáči.“ Jsou čilí, bez zranění a náramně jim chutná.

„Už po třech dnech selátka začala žrát samostatně z misky. Dostávají sušené jehněčí mléko a do toho už občas přimícháváme i šrot a brambory či rozmočené tvrdé pečivo. Mají rádi lidskou společnost a jsou pořád hladoví,“ popisuje jídelníček chrochtavých svěřenců Petr Švingr.

Prasátka se do přírody již nevrátí. Ochočení by v jejich dospělosti bylo nebezpečné jak pro ně, tak pro lidi. Ošetřovatelé jim proto budou hledat umístění v nějaké oboře, případně v nějaké zvířecí expozici. Ještě to ale potrvá, než zesílí a budou se moci přestěhovat.

„Kdokoli by rád pomohl divokým zvířatům v nouzi, je nyní ideální čas. Potřebujeme nejen krmení pro selata, ale také pro ostatní zvířata. Spotřebujeme hodně granulí, masových konzerv a piškotů. Také zužitkujeme různé zrniny jako slunečnici, proso a obilniny včetně ovesných vloček a kukuřice. K podestýlání využijeme staré noviny z nevoskovaného papíru a také bavlněné hadry,“ vyjmenovává některé možné dárky pro zvířata pan Švingr.

Dárky lze dovézt přímo do Záchranné stanice, jejíž areál se nachází před obcí Pavlovice směrem ke Kupsovu mlýnu. Nebo je můžete zanechat v Podblanickém ekocentru ve Vlašimi. Najdete ho hned naproti zámku. V zahradě ekocentra sídlí expozice stanice, paraZOO.

„Kdo by nás rád podpořil a přinesl zvířatům dárek, můžeme se na jeho formě a předání domluvit na našem telefonu 777 800 460 nebo přes e-mail stanice@csop.cz. Anebo si mohou přijít prohlédnout zimní paraZOO, která bude výjimečně otevřena 25. prosince od 13. do 16. hodin a budou se zde slavit Vánoce pro zvířátka,“ zve na příjemnou sváteční akci Petr Švingr.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: Záchranná stanice

2017-12-06T13:02:47+01:00
Přejít nahoru