Vypouštění na farmě Krišnův Dvůr

Úvodní stránka/Aktuality/Vypouštění na farmě Krišnův Dvůr

23.07.2017

Vegetariánství, ekozemědělství a ochrana přírody patří do jisté míry k sobě. Vypouštění dalšího uzdraveného zvířete proto ošetřovatelé vlašimské Záchranné stanice nasměrovali na farmu Krišnův Dvůr. Druhou šanci zde dostala uzdravená poštolka obecná.

„Vypouštěná poštolka u nás strávila zhruba měsíc, než se pořádně rozlétala. Dostala se do naší péče kvůli tomu, že předčasně vylétla z hnízda a při svém prvním letu hned narazila do nějaké překážky. Měla štěstí v neštěstí. Byla otřesená, ale ne zraněná,“ popisuje Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Poštolky často hnízdí i přímo v zastavěném území. Silnice, nezakryté jímky, stojící roury na vodu, sudy anebo například fukary na seno se tak často stávají smrtelnými pastmi, kde končívá mnoho mladých ptáků, kteří ve vzduchu ještě neumí dobře manévrovat. A nejen poštolky, ale také sovy a řada druhů pěvců.

„Každoročně zasahujeme u případů, kdy ptáci někde uvízli. Bývají to sovy spadlé v komínech, vrabci v digestořích a podobně. Většinou to je někde v běžně obývaných budovách. Ve stodolách a chatách, kde je skladováno všelijaké harampádí, si jejich majitelé bohužel mnohdy uvězněného ptáka včas nevšimnou,“ vyjmenovává pan Švingr.

Řešením není mladé ptáky zbytečně chytat a nechat je dorůst v záchranných stanicích, jak se tomu občas bohužel stává. A to hlavně když lidé nepoznají, že jde o mládě a podle nedokonalého letu si myslí, že jde o zraněného dospělého ptáka. Je totiž na každém z nás, aby zabezpečil svůj dům, zahradu, či třeba jen balkon bytu v panelovém domě, aby se takovéto nešťastné události nestávali. Prázdné sudy a roury je možné skladovat v leže, jímky a sudy na vodu zakrývat mřížkou a jednoduše z věcí nevytvářet úzké hluboké prostory, odkud ptáci nedokáží vzlétnout. Prevence a selský rozum je nejlepším bojem proti zraňování divokých zvířat.

„Při vypouštěcích akcích se snažíme, aby bylo vypouštění pro veřejnost nejen zajímavým zážitkem, ale také aby se při tom naučili nejen daný druh lépe chránit. Tentokrát jsme vypouštěli na farmě Krišnův Dvůr v Městečku u Postupic. Na farmě zároveň probíhal jako již tradičně každou neděli od 13h program pro hosty zakončený velkou vegetariánskou hostinou, kterého se může zúčastnit kdokoli. Vypouštění se zde povedlo a mělo nadmíru přátelskou a milou atmosféru. Zároveň zde najde naše poštolka ideální domov,“ zhodnocuje Petr Švingr.

Pokud se chcete i vy nějakého vypouštění zúčastnit, sledujte facebook Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi anebo její stránky www.pomoczviratum.cz, kde navíc najdete i aktuální informace o dění ve stanici a užitečné rady týkající se nejen ochrany zvířat.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: EVVO v Záchranné stanici pro živočichy
EVVO v Záchranné stanici pro živočichy

2017-07-23T14:53:12+02:00
Přejít nahoru