Záchrana volavky „na vodě“

Úvodní stránka/Aktuality, Poradna/Záchrana volavky „na vodě“

15.07.2019

Vodácká sezóna je v plném proudu. Možná právě díky tomu našla pomoc zraněná volavka popelavá. Minulý týden ve středu si jí všimli lidé z lodi a na místo přivolali ošetřovatele vlašimské Záchranné stanice pro zvířata. Těm se ji povedlo odchytit a po několika dnech léčení se konečně zažehla jiskřička naděje v možné uzdravení.

„Na nahlášené místo nálezu, tedy k jezu Poddubí na řece Sázava, jsme dorazili zhruba po hodině od telefonátu s vodáky. Ti už na místě nebyli a tak začalo náročné pátrání. Vodáci mne navigovali po telefonu, ale i tak se nám nedařilo zaměřit přesnou lokaci. Dané místo si totiž už tak přesně nepamatovali a navíc z loďky to vypadá vždy jinak než ze souše,“ popisuje začátek příběhu šedivé pacientky Anna Dittrichová, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim.

Při nahlášení nálezu zraněného zvířete vždy ošetřovatelé Stanice nálezci radí, jak mohou zvíře sami bezpečně odchytit anebo je žádají o sečkání u něj do doby svého příjezdu. Dohledání zraněného divokého zvířete v terénu bývá totiž jinak značně složité a ve velkém procentu případů dokonce nemožné.

„K řece byl bohužel velmi špatný přístup. Břeh lemoval spíše sráz plný kopřiv a křoví, který bránil výhledu. Nakonec nezbývalo nic jiného, než se vydat přímo řekou. To totiž byla jediná šance jak volavku spatřit. Pár minut jsem tedy strávila broděním se v korytě řeky, než se nám ji konečně poštěstilo najít,“ pokračuje paní Dittrichová.

Volavku se pak podařilo zdárně také odchytit a převézt do areálu Záchranné stanice. Byla prochladlá a vyčerpaná.

„Volavka zůstává u nás ve stanici, v oddělení intenzivní péče. Zatím má nefunkční jednu nohu. Po vyšetření veterinářkou se však ukázalo, že se zřejmě jedná pouze o pohmožděné nervy. Volavka proto dostává potřebná léčiva a vitamíny. Po pár dnech se teď konečně začíná citlivost v noze opět postupně vracet. Pokud to takto půjde dál, má šanci se vrátit zpět do přírody,“ informuje o aktuálním zdravotním stavu opeřené pacientky její ošetřovatelka. A nakonec dodává jednu zajímavost k zamyšlení: „Vodáci viděli jednu volavku, jak stojí pod mostem. Jakmile se k ní přiblížili, volavka vzlétla a letěla před nimi přímo k té zraněné. Posouzení, zda se jedná o pouhou náhodu, či volavka vědomě vyčkávala na správný okamžik a snažila se najít pomoc, je na každém z nás.“

Držme palce ke šťastnému konci.

Foto: Volavka popelavá je opravdu krásný a zajímavý pták.  (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: —–

2019-07-15T10:16:57+02:00
Přejít nahoru