Houbařská sezóna zachránila výra

Úvodní stránka/Aktuality/Houbařská sezóna zachránila výra

9.10.2017

Nejen houby se dají najít při houbaření. Pan Antonín Rak při něm v Malejovicích narazil na naši největší sovu, výra velkého. Byla zraněná a tak jí zavolal pomoc Záchranné stanice pro živočichy z Vlašimi.

„Výra velkého léčíme již od září. Měl velké štěstí. Dostal se k nám se zlomeným křídlem a byl hodně vyhublý. Najít ho o pár dní později, byl by už mrtvý,“ upozorňuje Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Tma a tichý let sovy téměř dokonale skrývají před našima očima. Na jejich přítomnost nás nejčastěji upozorní až jejich výrazné volání. Tváří v tvář se s nimi bohužel často setkáváme až v situacích, kdy potřebují naši pomoc. Menší sovy nezřídka zapadnou do komína, všechny ohrožuje doprava či například sloupy elektrického vedení a výry navíc také pytláctví.

„Přesnou příčinu zranění jsme nenašli. Výra jsme převezli na veterinární ošetření. Křídlo mu bohužel muselo být amputováno, protože larvy much mu ho takřka sežrali zaživa. Tento výr je ale silný. Je to bojovník. Vše zvládl. Už je v lepší kondici a se skvělým apetitem. Až se mu rána zahojí, přesuneme jej do venkovní voliéry a budeme mu hledat zoo či soukromého chovatele s dobrými podmínkami, kde by mohl již trvale zůstat,“ popisuje výrův aktuální stav Petr Švingr.

Nález zraněného či jinak ohroženého divokého zvířete bývá téměř vždy náhodou, která se nám stane při procházce, práci na zahradě či na poli, při cestování, houbaření a podobně. Občas zvíře zalétne či zaběhne rovnou k nám do bytu a nedávno vlašimští ochranáři řešili odchyt přímo na parkovišti supermarketu v centru města.

„V sobotu měli lidé nakupující v supermarketu Lidl nevšední podívanou. Na parkovišti před obchodem pobíhala srna. Musela tam dojít v noci, anebo ji tam něco zahnalo. Například pes. Odchytávali jsme ji spolu s hasiči a policií pomocí sítí. Byla to mladá srnka. Na jedné noze měla tržnou ránu. Naštěstí však ne velkou a tak jsme ji po ošetření mohli za městem opět hned vypustit, aby jí neublížil stres ze zajetí,“ zmiňuje netradiční zásah mladý ochranář.

777 800 460 – to je pohotovostní číslo vlašimské zvířecí Záchranné stanice. Uložte si jej, abyste ho měli vždy po ruce. Nikdy nevíte, kdy na zvíře v nouzi narazíte i vy a právě včasným telefonátem mu budete moci zachránit život.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: —–

2017-10-09T17:16:03+02:00
Přejít nahoru