Zvíře na silnici!

Úvodní stránka/Aktuality/Zvíře na silnici!

18.05.2017

Každoročně je na silnicích sraženo tisíce zvířat. Jen zlomek z nich se díky ohleduplným lidem dostane do záchranných stanic. Zbytek uhyne na místě, bez pomoci. Vymýšlí se různá opatření, která by srážkám se zvířaty bránila.  Vždy je ale stejně nejdůležitější obezřetnost řidiče.

„Nyní ve stanici pečujeme hned o několik zvířat, která byla sražena na silnici. Například o poštolku, kalouse, sojku a pravděpodobně bylo autem zraněno i malé lišče s poraněnou nohou. Nedávno jsme také vyjížděli ke sražené srně, která přímo na silnici stihla před svou smrtí porodit dvě srnčata. Jedno z nich přežilo,“ informuje Martina Žampachová ze Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Zvířata, která náraz hned nezabije, utrpí často zlomeniny, vnitřní krvácení, otřesy mozku a jsou pak dezorientovaná. Občas se stává, že po nehodě zvíře odběhne, a zdá se, že mu nic není. Na následky vnitřních zranění však nakonec stejně uhyne.

„Při nahlášení sražené černé zvěře či srnců ve většině případů odkazujeme na policii a myslivce. Lidé to často nechtějí slyšet, ale v mnohých případech je pro tyto zvířata vysvobozující eutanazie,“ vysvětluje Žampachová. Po nárazu autem jedoucím velkou rychlostí zvířata utrpí často zranění neslučitelná se životem a další prodlužování jejich utrpení a velkého stresu je pro ně pak spíše týráním, než pomocí.

„Prosíme řidiče, aby jezdili opatrně a když už nehodě nezabrání, anebo najdou zvíře sražené autem jedoucím před nimi, aby zastavili a přivolali mu pomoc. A to záchrannou stanici anebo v případě velkých zvířat již zmiňované myslivce,“ žádá mladá ošetřovatelka.

Existuje již řada opatření chránící zvěř proti srážkám. Ploty, ekodukty, pachové ohradníky, plašiče … Nic z toho není ale stoprocentní. Odklání totiž pohyb především savců, nikoli ptáků. Je tak jen na nás, řidičích, jak rychle stihneme zareagovat. A samozřejmě také na tom, jak rychle jedeme. V lesnatých a málo přehledných úsecích proto nohu z plynu! Výsledně tím budete chránit i sami sebe.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: Záchranná stanice

2017-05-18T14:37:13+02:00
Přejít nahoru